Oto jesteśmy w 2021 roku – roku, który wielu wydaje się postrzegać jako szansę na zmiany po ostatnim, trudnym i tragicznym czasie. Może tak być dlatego, że chociaż światowa pandemia wciąż trwa, ludzie zdali sobie sprawę, że nowe technologie są w stanie realnie nam pomagać. Bez nich nie rozmawialibyśmy dziś o legalnej, skutecznej szczepionce, która jest obecnie stosowana na całym świecie.
Jako deweloperzy VR i AR, również jesteśmy bardzo skoncentrowani na tym, co dzieje się w sektorze nowych technologii, zwłaszcza jeśli chodzi o innowacyjne pomysły na animowanie immersyjnej edukacji, rozwój w stronę przemysłu 4.0, a także rozrywkę – gry VR i ciekawe symulatory.
Obecnie pracujemy nad każdą z tych dziedzin, tworząc oryginalne, intrygujące projekty. Nic dziwnego, że każde nowe rozwiązanie oparte na technologii sprawia, że jesteśmy ciekawi potencjalnych innowacji, które moglibyśmy wdrożyć w przyszłości przy okazji kolejnych działań.
Co więc czeka nas w 2021? Przyjrzyjmy się uważnie najbardziej obiecującym trendom, które mogą pojawić się w tym roku.
Standalone
Oculus, Microsoft, Pico, Vive, Lenovo i wiele innych firm technologicznych oferuje już teraz przenośne i łatwe w użyciu samodzielne (a zatem typu standalone) headsety VR / AR, co jednak nadal nie jest standardem. Wielu ważnych producentów nadal interesuje się rozwiązaniami opartymi na komputerach osobistych (jak np. HP Reverb G2). Rok 2021 prawdopodobnie zmieni jednak przyzwyczajenia konsumentów, zwłaszcza po zeszłorocznej premierze Oculus 2, która sprawiła, że technologia VR stała się znacznie bardziej dostępna i popularna, także pod względem komfortu użytkowania.
Jakość korzystania z headsetów typu standalone to nie tylko funkcja dla graczy i fanów ćwiczeń w VR. To ważny krok w kierunku wprowadzenia multimediów immersyjnych dla właścicieli firm, którzy teraz mogą zobaczyć, jak przydatna może być rzeczywistość rozszerzona lub wirtualna dla ich pracowników. Tego typu urządzenia pozwalają trenować w bezpiecznym i zbliżonym do naturalnego środowisku, ale co najważniejsze – robić więcej w krótszym czasie i robić to poprawnie.
5G
Dlaczego ludzie kochają 5G? To uczciwe pytanie, bowiem nie jest to łatwe, by zaakceptować to rozwiązanie jako naturalny kolejny krok dla nowych technologii. Oczywiście, łącze 5G jest w stanie przesłać więcej informacji w krótkim czasie (prędkość przesyłania rzędu 1 Gbps) – ale jednocześnie – jego zasięg jest mniejszy, co oznacza, że potrzebujemy więcej routerów, aby utrzymać wystarczająco stabilne połączenie na większych obszarach.
To powiedziawszy, nie możemy zaprzeczyć całemu szumowi wokół 5G, ponieważ pracujemy na sprzęcie VR, który potrzebuje naprawdę szybkiego połączenia internetowego do komunikacji online lub obsługi aplikacji dla wielu użytkowników. W tym roku mamy nadzieję, że 5G stanie się dużo bardziej powszechne. Wszystko po to, aby cieszyć się wolnością doświadczenia VR.
Zdalna praca
Jak mogliśmy już zauważyć, jednym z najpopularniejszych terminów 2020 roku było HOME OFFICE. Wielki exodus pracowników korporacji zmienił sposób myślenia firm o środowisku pracy i komunikacji wewnątrz jej struktur. Istnieje wiele przykładów zadań, które wymagają od ludzi kontaktu głębszego niż tylko pisanie e-maili czy używanie kamer wideo. Chodzi o prawdziwą współpracę – ramię w ramię.
Technologia immersyjna umożliwia nam rzetelną i realną współpracę, a wiele nowych aplikacji (zarówno VR, jak i MR) potwierdziło, że razem jesteśmy w stanie lepiej tworzyć i komunikować się, jeśli możemy działać w tej samej wirtualnej przestrzeni, używać fizycznych znaków (gestów, dziś nawet mimiki) i responsywnych awatarów. To sprawia, że jesteśmy bardziej otwarci, kreatywni i dokładniejsi w wyrażaniu naszych pomysłów, co przekłada się na lepsze wyniki i daje nadzieję na szybki rozwój w kierunku całkiem nowej efektywności.
Immersyjna edukacja
Wreszcie – edukacja. Zapytaj któregokolwiek z rodziców, czy zdalne lekcje w domu podczas COVID-19 jak dotąd zadziałały. Niektórzy mówią, że problemy wynikają z tego, że bardzo trudno jest je koordynować. Niektórzy twierdzą, że ten format w ogóle się nie sprawdza, pamiętając, że już tradycyjne nauczanie w klasie nie było idealne. Oczywiście, wszyscy mamy nadzieję, że nadejdą lepsze dni i że edukacja wróci do szkół, ale nawet wtedy znajdą się kwestie, które możemy ulepszyć, korzystając z technologii VR i AR.
Pozwalając uczniom odkrywać nowe zagadnienia i problemy w wirtualnej przestrzeni, nauczyciele mogą umożliwić im podejmowanie własnych decyzji i popełnienie wartościowych błędów, ale co najważniejsze – pozwalać na interakcje nawet z abstrakcyjnymi pomysłami lub trudnymi do zdobycia materiałami.
Środowisko audiowizualne tworzy rzeczywiste, rozbudowujące pamięć, logiczne powiązania, czego dowodzą liczne badania (takie jak to) dotyczące VR w edukacji.
Dziękujemy za lekturę. Za nami przegląd kilku słów kluczowych, które mogą być centralnym punktem 2021 roku. Z pewnością powinniśmy być jednak przygotowani także na kilka niespodzianek. My już jesteśmy ciekawi, co ma dla nas rok 2021, w międzyczasie pracując nad ciekawymi projektami VR.