- Jej podstawy poznajemy już w szkole, czy później w pracy na kursach BHP. Pierwsza pomoc jest obecna nie tylko w medycynie, ale przede wszystkim w życiu codziennym.
- Gdyby jednak przyszło co do czego, to stres i walka o życie drugiej osoby mogą przyćmić pamięć o informacjach przekazanych podczas nudnej prezentacji.
- Jak to zmienić? Pomocna w medycynie, świecie nauki i przy szkoleniach może się okazać wirtualna (VR) i rozszerzona (AR) rzeczywistość.
- 1. Nauka pierwszej pomocy krok po kroku
- 2. Szkolenia AR i ich efekty
- 3. Lekcje VR jako odpowiedź na zagrożenia w realnym świecie
- 4. Skuteczne szkolenia potrzebne do ratowania życia
Nauka pierwszej pomocy
krok po kroku
Taka sytuacja może przytrafić się każdemu z nas. Idziemy ulicą i nagle widzimy, że ktoś leży na ulicy bez ruchu. Reagujemy. Wzywamy pomoc, numer telefonu na szczęście jest dość prosty. Dyspozytor może powiedzieć nam co dalej, ale jeśli akurat coś zerwie połączenie?
Co zrobić, jeśli pacjent nie oddycha? To było trzydzieści uciśnięć czy piętnaście i przerwa? Do rytmu jakiej piosenki się to robiło?
Nie ma czasu na takie pytania, kurs BHP był dawno, a stres robi swoje. Owszem, istnieje mnóstwo aplikacji, które krok po kroku przeprowadzają użytkowników przez proces pierwszej pomocy. Warto jednak przygotować się wcześniej na taką ewentualność, korzystając z praktycznych szkoleń. A szkolenia takie dziś mogą być znacznie skuteczniejsze, m.in. dzięki technologii.
Szkolenia AR i ich efekty
Pierwszym wzbogaceniem nauki pierwszej pomocy może być wykorzystanie rozszerzonej rzeczywistości. Dzięki niej można zwizualizować rzeczy niewidoczne gołym okiem, czy zastąpić specjalistyczny sprzęt, aby w warunkach domowych nauczyć się prawidłowego zachowania.
Jednym z przykładów użycia AR w takim celu jest aplikacja przygotowana we współpracy z American Heart Association, która przy wykorzystaniu elementów znanych z gier komputerowych poprawiała umiejętności użytkowników w zakresie masażu serca. Od zachowania prawidłowego tempa oraz głębokości uciśnięć zależało uzyskanie jak najlepszego wyniku; a w prawdziwej sytuacji – uratowanie ludzkiego życia.
Oczywiście podczas nauki pierwszej pomocy najlepiej jest mieć cały zestaw narzędzi umożliwiających przygotowanie do RKO, zwłaszcza gdy mowa o przyszłych fachowcach szykujących się do pracy w roli ratowników.
Dlatego na potrzeby Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, przygotowaliśmy innowacyjne szkolenia z wykorzystaniem profesjonalnych manekinów, aplikacji mobilnej oraz technologii AR.
Rozszerzona rzeczywistość połączona z kamerą smartfona pozwala na odpowiednie ułożenie manekina potrzebnego do przeprowadzenia szkolenia, a aplikacja sparowana przez bluetooth z manekinem pokazuje studentom w czasie rzeczywistym efekty ich pracy. Dzięki temu resuscytacja krążeniowo-oddechowa może być nauczana w sposób angażujący, a przez to ciekawszy dla uczestników i trudniejszy do zapomnienia.
Zobacz, jak realizujemy projekty VR
na potrzeby nowoczesnej edukacji
Lekcje VR jako odpowiedź na zagrożenia w realnym świecie
Kolejnym krokiem w celu jak najlepszego oddania warunków pierwszej pomocy są szkolenia z użyciem wirtualnej rzeczywistości. W końcu dzięki zastosowaniu okularów VR można, mając pełny obraz w 360 stopniach, znaleźć się w sytuacji, w której może być potrzebna nasza pomoc. Tak działa aplikacja Lifesaver VR przygotowana przez Resuscitation Council UK.
Przedstawia ona scenariusz, w którym dochodzi do nagłego zatrzymania krążenia u młodego mężczyzny, a zadaniem użytkownika jest podjęcie decyzji o tym, jak należy zareagować. Do obsługi aplikacji wystarczy smartfon oraz kartonowy zestaw VR, dzięki czemu każdy może dość niskim kosztem przetestować swoje reakcje.
Pełne możliwości wirtualnej rzeczywistości w medycynie wykorzystuje VR-CPR, który za sprawą gogli: HTC Vive lub Valve Index przenosi uczestników w fotorealistyczny świat VR (w 360 stopniach), gdzie mogą poprawić swoje umiejętności w zakresie RKO w trakcie trzech możliwych scenariuszy.
Jeszcze dalej idzie projekt SHARP naszego autorstwa, przygotowany dla Imperial College London, a skierowany do młodych ludzi w Wielkiej Brytanii. Ma on za zadanie, dzięki wykorzystaniu wirtualnej rzeczywistości, zwiększyć świadomość na temat ataków z użyciem noża i podkreślić wagę pierwszej pomocy w takich sytuacjach.
Aplikacja zaprojektowana na okulary VR Oculus Quest 2 stawia uczestników szkolenia w trzech sytuacjach: pierwszej, na miejscu zdarzenia, aby pokazać, jak prawidłowo zareagować i nie pogorszyć sytuacji; drugiej, na sali operacyjnej, aby unaocznić w VR (w 360 stopniach), do jakich uszkodzeń może dojść w trakcie dźgnięcia nożem; oraz trzeciej, pooperacyjnej, aby móc przeanalizować długotrwałe, również psychologiczne skutki takiego zdarzenia.
Skuteczne szkolenia potrzebne do ratowania życia
VR oraz AR to technologie, które doskonale odnajdują się w medycynie – choćby podczas nauki pierwszej pomocy. Idealnie byłoby nigdy nie musieć używać wiedzy związanej z RKO, ale świat wymaga od obywateli, a szczególnie medyków – pełnego wykształcenia w tym zakresie.
Jak najbardziej warto więc poznać zasady RKO – czy to podczas innowacyjnego szkolenia BHP (np. takiego, które poprowadzi dla nas inteligentna aplikacja wirtualnej rzeczywistości) w pracy, czy to w szkole, czy na uczelni, w wirtualnym świecie 360 z wykorzystaniem okularów VR. Znajomość zasad pierwszej pomocy to jedna z najważniejszych umiejętności, jakie możemy posiąść. Czemu więc nie nauczyć się jej raz, a dobrze?
Read more
Najlepsze kursy cyberbezpieczeństwa – ochroń swoję firmę przed cyberatakami
Wraz z rozwojem środowiska internetowego, rośnie zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów do spraw cyberbezpieczeństwa. Niezależnie jednak od tego, czy mówimy o zabezpieczaniu poufnych informacji czy o skutecznym przeciwdziałaniu cyberatakom, kluczową rolę...
Nowe, stare dzieje – immersyjne nauczanie historii dzięki technologii VR, AR i MR
Podróże w czasie? Już dostępne! Są one na wyciągnięcie ręki dzięki technologii VR! Nauczanie historii wchodzi w nową erę! Poznajcie renesans i barok, od strony której nie ma w podręcznikach do historii. Pomóżcie w przygotowywaniu uczty...
Rewolucja przemysłowa 4.0 — VR zmienia zasady gry współczesnego biznesu
Mechanizacja, elektryzacja, cyfryzacja a obecnie faza integracji systemów i tworzenia sieci. Współczesny przemysł musi się stale rozwijać i tym samym opierać się na nowoczesnych technologiach, w tym VR. Nie tylko gogle VR! Smart glass to nowe...