W swoim założeniu wirtualna rzeczywistość działa na zasadzie, że to, co widzimy (w domyśle użytkownicy), niekoniecznie jest tym, z czym mamy do czynienia na co dzień. Oznacza to, że świat stworzony cyfrowo może być wszystkim tym, czego tylko chcą jego programiści. Zamieszkanie na Marsie? Jazda na jednorożcu? Zabawa z magią? Wszystko jest możliwe.
Używając aplikacji, powinniśmy mieć pewność, dlaczego odwiedzamy jakieś wyimaginowane krainy, robiąc niewiarygodne rzeczy. Może to być po prostu rozrywka, ale częściej jest to również edukacja, szkolenie lub marketing. Tam jednak równie często sprawdzają się rozwiązania odpowiadające codzienności – czyli symulatory.
Wirtualna rzeczywistość to coś więcej niż gry, ale nie oznacza to, że staje się mniej atrakcyjna, jeśli chodzi o aplikacje firmowe. Dzieje się tak, ponieważ rzeczywistość wirtualna służy firmom jako bardziej angażująca i kreatywna forma adaptacji dobrze znanych procesów. Z własnego doświadczenia możemy zapewnić, że jest to istotna część wielu naszych projektów B2B – stworzona, by nasz klient był zadowolony z działającego, innowacyjnego oprogramowania, które sprawia, że jego pracownicy lub klienci chętnie z niego korzystają, używając go świadomie. Zwłaszcza jeśli chodzi o symulatory właśnie.
Wirtualne lekcje języka angielskiego dla studentów
Klient – Uniwersytet Rzeszowski
Aplikacje wirtualnej rzeczywistości mają ogromny potencjał do nauki języków. Używanie tego wciągającego medium do ulepszania umiejętności, które wymagają realistycznych okoliczności, wydaje się logiczne. Nasza obcojęzyczne możliwości rozwijają się, gdy jesteśmy w stanie wykorzystać je w rozmowie.
Symulator VR, który stworzyliśmy dla Uniwersytetu Rzeszowskiego, opiera się na pomyśle, aby rzucić wyzwanie studentom w wielu różnych sytuacjach komunikacyjnych,
które wymagają określonego zestawu słownictwa i wiedzy gramatycznej.
Użytkownicy mogą sprawdzić się w wielu różnych sytuacjach: w domu, na uczelni, na lotnisku, a także podczas zabawy w ramach logicznych mini-gier w klasie (escape-room), czy podczas przesłuchań z podejrzanymi. Wszystko to wspierane przez moduł rozpoznawania mowy, który ocenia każde zdanie wypowiedziane przez uczniów podczas spotkania z kolejnymi bohaterami NPC (postaciami niegrywalnymi).
Edukacyjna wycieczka do lasu w technologii VR
Klient – Instytut Badawczy Leśnictwa
Oto kolejna aplikacja edukacyjna, ale przy tym zupełnie inne podejście. Symulator VR stworzony dla Instytutu Badawczego Leśnictwa to ważny moment w na naszej deweloperskiej drodze.
Na potrzeby instytutu stworzyliśmy oprogramowanie naśladujące pięć różnych typów lasów i ich dziką przyrodę
oraz różne czynności wykonywane przez leśników.
W związku z projektem mieliśmy odtworzyć typy lasów w niezwykle dokładny sposób. Musieliśmy mocniej skupić się nad zoptymalizowaniem całego programu pod kątem płynnej rozgrywki. Cóż, było to wyzwanie warte podjęcia, ponieważ dziś możemy z dumą zaprezentować satysfakcjonujący i wartościowy edukacyjnie wynik specjalistom i badaczom, z którymi nawiązaliśmy współpracę. To przykład wykorzystania wirtualnej rzeczywistości w bardzo zniuansowanym i specjalistycznym projekcie.
Symulator VR pochylni Kanału Elbląskiego
Klient – Centrum Spotkań Europejskich “Światowid”
Uatrakcyjnianie historii to nic innego jak przedstawienie jej poprzez doświadczenia i działania, które są łatwiejsze do zrozumienia i zapamiętania. A co jest lepszego do osiągnięcia tych celów niż symulator VR, prawda?
Nasz projekt dla Centrum „Światowid” to w zasadzie symulator eksploatacji zabytkowej pochylni kanału wodnego, umiejscowiony głównie wewnątrz maszynowni.
Wyzwaniem jest bezpieczne przeprowadzenie dwóch statków przez pochylnię za pomocą dźwigni kierunku, dźwigni hamulca i zaworu. Cała maszynownia i jej otoczenie wymodelowane w 3D oparte są na zdjęciach i przestrzennych skanach dostarczonych przez Centrum „Światowid”. Nasza aplikacja pozwala użytkownikowi także na zwiedzenie otoczenia pochylni w swoistym trybie wycieczki VR. Uzupełnia to całe doświadczenie, dając studentom lub innym odwiedzającym Europejskie Centrum Spotkań najlepszy możliwy wgląd w to, jak wyglądają te zabytkowe przestrzenie.