Zastosowanie VR w medycynie wielu osobom wydaje się futurystyczną mrzonką – w końcu wirtualna rzeczywistość wciąż stawiana jest na równi z grami video.
Jednak w miarę postępu technologii rosnąca rola VR w medycynie jest niezaprzeczalna.
W poniższym artykule zajmiemy się wpływem wirtualnej rzeczywistości na świat medyczny, analizując, w jaki sposób technologia ta transformuje procedury medyczne, szkolenia personelu oraz jakość opieki zdrowotnej.
Przekonajmy się więc, jakie obiecujące perspektywy niesie VR dla przyszłości medycyny.
VR i jego zastosowanie w medycynie
Zastosowanie VR w medycynie jest szerokie i różnorodne. Wskazują na to nie tylko prognozowane możliwości, ale też liczne badania prowadzone przez znamienite instytucje medyczne na całym świecie. Jak wskazuje Puls Biznesu:
“Zgodnie z ostatnimi szacunkami amerykańskiej firmy badawczej Reports and Data, w ubiegłym roku rynek rozwiązań wirtualnej rzeczywistości w obszarze medycznym był wart 1,78 mld USD, a do 2026 r. ma urosnąć do prawie 7 mld USD w skali globalnej.”
Oznacza to, że w najbliższych latach rynek VR w obszarze medycznym wzrośnie prawie czterokrotnie!
Jak jednak wygląda praktyczne zastosowanie VR w medycynie?
Gdy mówimy o branży medycznej, wirtualna rzeczywistość może być wykorzystywana do terapii, rehabilitacji czy nawet szkolenia personelu medycznego.
Co więcej VR umożliwia przeprowadzanie skomplikowanych symulacji chirurgicznych, które pomagają lekarzom oraz studentom doskonalić swoje umiejętności bez ryzyka dla zdrowia i życia pacjentów.
Nie można zapomnieć o znaczeniu VR w edukacji medycznej. Z pomocą wirtualnej rzeczywistości studenci medycyny mogą praktykować procedury chirurgiczne w bezpiecznym środowisku wirtualnym, co pozwala im zdobywać cenne doświadczenie przed wejściem na salę operacyjną i zmierzeniem się z prawdziwymi przypadkami.
VR w diagnostyce i obrazowaniu medycznym
Dzisiejsza chirurgia potrafi robić rzeczy, które jeszcze nie tak dawno nazwalibyśmy cudem (jak na przykład przeprowadzanie operacji na dziecku w łonie matki).
Nie zapominajmy jednak, że każde leczenie zaczyna od postawienia diagnozy i to właśnie poprzez zastosowanie VR diagnostyka może stać się jeszcze skuteczniejsza. A wszystko dzięki wizualizacji i symulacji, dostępnej w technologii wirtualnej rzeczywistości.
Scenariusze VR, tworzone dla każdej symulacji, mogą być wykorzystane praktycznie w nieograniczony sposób – od wykonania wirtualnego modelu anatomicznego 3D konkretnego pacjenta, pomagającego w skuteczniejszym obrazowaniu medycznym, po sprawdzenie, jak organizm pacjenta zareaguje na proponowane metody leczenia.
Jednak zastosowanie VR w medycynie sięga znacznie dalej. Poza wsparciem w diagnostyce schorzeń fizycznych, wirtualna rzeczywistość może zostać wykorzystana w psychiatrii. Stosowane w VR zjawisko immersji może bowiem posłużyć do wykreowania środowiska, w którym badany zostanie poddany bodźcom, aktywującym stany psychotyczne dla wykluczenie bądź potwierdzenia jego stanu zdrowia.
Jak wskazuje Dawid Kruk w czasopiśmie “Psychiatria polska”:
“ Na gruncie polskim interwencje z zastosowaniem VR w leczeniu zaburzeń psychicznych są nieliczne, ale w krajach wysokorozwiniętych, takich jak Wielka Brytania, Holandia czy Korea Południowa, obserwuje się obecnie dynamiczny rozwój tej dziedziny. W literaturze anglojęzycznej istnieje już kilka przeglądów dotyczących zastosowania immersyjnej VR w diagnozie i leczeniu zaburzeń psychotycznych. Należy jednak stwierdzić, że większość z nich obejmuje, obok prac z wykorzystaniem immersyjnej VR, także badania stosujące technologię nieimmersyjnej wirtualnej rzeczywistości, a ponadto, z uwagi na datę publikacji, nie uwzględnia kilku istotnych badań przeprowadzonych na większych próbach, omawiających m.in. efekty terapii CBT-VR oraz terapii awatarem”.
Zastosowanie VR w badaniach – przykłady
Chociaż powyższe przykłady wydają się pieśnią przyszłości, już dziś istnieją aplikacje VR, wspierające pracę lekarzy w obszarze diagnostyki i szeroko pojętych badań. Spójrzmy na kilka z nich.
Living Heart
W dzisiejszym świecie, w którym tempo życia jest coraz szybsze, niezdrowe nawyki żywieniowe i brak regularnej aktywności fizycznej prowadzą do wzrostu liczby osób cierpiących na choroby cywilizacyjne, takie jak otyłość, cukrzyca czy choroby serca.
W samej Polsce na choroby serca i układu krążenia umiera ok 180 tys. osób, co stanowi niemal 50% wszystkich zgonów. Na całym świecie natomiast liczba przypadków śmiertelnych spowodowanych niewydolnością układu krążenia w ostatnich 30 latach wzrosła o 60%.
To właśnie te zatrważające dane były przyczynkiem do powstania projektu Living Heart.
Ten stworzony w Stanach Zjednoczonych program pomaga kardiologom na każdym etapie leczenia pacjenta: od wygenerowania autonomicznego spersonalizowanego modelu serca, przez postawienie trafnej diagnozy, po wybranie najefektywniejszych metod leczenia.
Symulacje stworzone przez Living Heart mogą także wskazać, czy i jakie jest ryzyko wystąpienia danej choroby układu krążenia u pacjenta w przyszłości.
Chociaż powyższe przykłady wydają się pieśnią przyszłości, już dziś istnieją aplikacje VR, wspierające pracę lekarzy w obszarze diagnostyki i szeroko pojętych badań. Spójrzmy na kilka z nich.
Źródło: 3dexperiencelab.3ds.com
ExactCure
Przełom jaki niesie za sobą zastosowanie VR w medycynie dotyczy także personalizacji leczenia na niespotykaną dotąd skalę.
Jednym z projektów, biorących udział w tej medycznej rewolucji jest ExactCure, którego głównym celem jest zminimalizowanie ryzyka związanego z błędnym przyjmowaniem i stosowaniem leków.
Aplikacja ta wykorzystuje i przetwarza wszystkie parametry pacjenta, takie jak np.: wiek, wzrost, wagę, uwarunkowania genetyczne i na tej podstawie wybiera najskuteczniejszy, ale też najbezpieczniejszy rodzaj terapii farmakologicznej, np. jaka dawka paracetamolu będzie najmniej szkodliwa.
Medyczne aplikacje VR od Giant Lazer
O aplikacjach VR w medycynie głośno jest także na naszym rodzimym rynku, m.in dzięki rozwiązaniom proponowanym przez Giant Lazer.
Jeśli mowa o branży medycznej, w Giant Lazer obecnie skupiamy się przede wszystkim na aspektach edukacyjnych, oferując szeroką gamę szkoleń VR dla studentów medycyny oraz dla personelu medycznego.
Więcej informacji o naszych produktach przedstawimy w dalszej części artykułu, a tymczasem wróćmy do dalszych zastosowań VR w medycynie.
Poznaj medyczne aplikacje VR od Giant Lazer!
Umów się na bezpłatną 30-minutową konsultację i zobacz, co możemy dla Ciebie zrobić!
Terapie wirtualnej rzeczywistości
Poruszyliśmy już temat diagnostyki, obrazowania, a także symulacji, usprawniających leczenie.
To jednak nie koniec.
Wirtualna rzeczywistość swoje zastosowanie znalazła również w świecie terapeutycznym.
Terapie wirtualnej rzeczywistości otwierają nowe perspektywy w leczeniu różnych zaburzeń i schorzeń oraz przyczyniają się do poprawy jakości życia wielu pacjentów, zarówno w obszarze chorób o podłożu psychicznym, jak i w rehabilitacji dysfunkcji układu nerwowego.
Wykorzystanie VR w psychoterapii i rehabilitacji
Wirtualna rzeczywistość staje się coraz bardziej popularna w obszarze psychoterapii. Dzięki metodzie immersji, pacjenci mogą przenieść się do wirtualnego świata, który pozwala im na eksplorację i przepracowanie trudnych sytuacji, pomagając im tym samym w radzeniu sobie z lękami, fobiami czy traumami.
Stosowanie terapii opartej na wirtualnej rzeczywistości umożliwia pacjentom bezpieczną konfrontację z kłopotliwymi bodźcami, dzięki czemu są oni w stanie stopniowo minimalizować negatywne reakcje emocjonalne związane z tymi wyzwalaczami.
Z tego względu specjaliści coraz chętniej sięgają po nie w terapii poznawczo-behawioralnej czy ekspozycyjnej, a także w leczeniu osób będących w spektrum autyzmu.
Terapia wzbogacona o rozwiązania VR może opierać się na konkretnych i mocno zobrazowanych scenariuszach, takich jak spotkanie z obiektami, wywołującymi paniczny strach (pająki, węże), trudne sytuacje społeczne (wystąpienia publiczne) czy chociażby lot samolotem.
W przypadku rehabilitacji zastosowanie VR jest równie szerokie, choć na ten moment głównie wykorzystuje się ją do pracy z pacjentami po udarach.
Konsekwencją przebytego udaru są bardzo często problemy z funkcjami poznawczymi, a także układem nerwowym. Wielu pacjentów skarży się na dysfunkcje pamięci i uwagi oraz na ograniczenia fizyczne, jak np. paraliż twarzy.
Potencjał VR w tym obszarze jest ogromny, a niektórzy badacze skłaniają się nawet do twierdzenia, że zastosowanie wirtualnej rzeczywistości w leczeniu pacjentów poudarowych przynosi lepsze rezultaty od tradycyjnie stosowanych metod, jak np. miało to miejsce w przypadku badaczy z Portugalii.
Specjaliści wskazują także na możliwość zastosowania VR w rehabilitacji schorzeń neurologicznych u pacjentów z chorobą Parkinsona, stwardnieniem rozsianym, stwardnieniem zanikowym bocznym, a także ADHD, zespołem Downa czy zespołem FAS.
Leczenie bólu i stresu za pomocą terapii VR
Leczenie bólu i redukcja stresu za pomocą terapii wirtualnej rzeczywistości (VR) to fascynujący obszar, który zyskuje na popularności.
Nic dziwnego, skoro jedną z najskuteczniejszych metod walki z bólem jest często zwykłe odwrócenie uwagi, a zanurzenie się w wirtualnym świecie jest w tym niezwykle pomocne.
Przykładem może być specjalna aplikacja, pomagająca w szczepieniu dzieci – zamiast nieprzyjemnej i zimnej sali szczepień, dzieci przenoszone są do wirtualnej przygody, w której zdobywają tarczę supermocy. Zobacz, jak wygląda to w praktyce:
Jednak VR pomaga walczyć z bólem nie tylko wśród małych pacjentów.
Oprócz pediatrii, aplikacje wirtualnej rzeczywistości mogą znaleźć swoje zastosowanie w uśmierzaniu bólu związanego z porodem, zabiegami stomatologicznymi, kolonoskopią czy wazektomią.
Nie inaczej ma się też wykorzystanie technologii VR w przypadku walki z bólem przewlekłym. Obecnie prowadzone są badania nad wykorzystaniem VR wśród pacjentów uskarżających się na chroniczny ból kręgosłupa lędźwiowego, szyi, ale także kolan czy cierpiących na fibromialgię.
Innym, choć niezwykle ważnym zastosowaniem VR w medycynie jest jej nieocenione wsparcie w badaniach nad istotą stresu (poprzez wizualizacje i umieszczanie czynników stresogennych w ściśle określonych warunkach), jak również w walce z nim (wykorzystując m.in. aplikacje VR do medytacji).
Praktyczne przykłady terapii VR w medycynie
Choć wiele zastosowań VR w medycynie i terapii jest wciąż w trakcie badań, już teraz wiadomo, że mają one szansę zrewolucjonizować leczenie pacjentów zmagających się z bólem i stresem.
Przykładowo badacze z Uniwersytetu Waszyngtońskiego w swoich badaniach nad pacjentami z obszernymi poparzeniami ciała zdecydowali się sięgnąć po rozpraszające aplikacje VR podczas treningów zakresu ruchu, dzięki którym pacjenci odczuwali znacznie mniejszy dyskomfort i ból niż ci, którzy zostali poddani tradycyjnej terapii.
Innym przykładem zastosowania terapii VR w medycynie jest zastąpienie i usprawnienie terapii lustrzanej wśród pacjentów po amputacji kończyn, zmagających się z bólami fantomowymi.
Szkolenie medyczne VR
Jeśli chodzi o zastosowanie VR w medycynie pozostał nam jeszcze jeden nieomówiony dotąd temat – szkolenia medyczne VR.
Szkolenie medyczne z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości to innowacyjny krok w przyszłość edukacji medycznej, umożliwiający zdobywanie doświadczenia w dokładnie przygotowanej symulacji.
A czego możemy się po nich spodziewać?
Symulatory chirurgiczne i szkolenia dla personelu medycznego
Symulatory chirurgiczne są niezastąpione, jeśli chodzi o szkolenia z zakresu operacji. Pozwalają one lekarzom i pielęgniarkom na symulowanie różnych procedur chirurgicznych na niemal realistycznych modelach 3D, co przekłada się na zwiększenie ich pewności siebie i umiejętności w prawdziwych sytuacjach klinicznych.
Dzięki tym zaawansowanym technologiom, personel medyczny ma dostęp do nowoczesnych narzędzi edukacyjnych, które przekładają się na podniesienie standardów opieki zdrowotnej. Wyszkolony personel oznacza przecież większe bezpieczeństwo pacjenta oraz skuteczniejsze leczenie.
Korzyści płynące z szkolenia w wirtualnej rzeczywistości
Szkolenia wirtualnej rzeczywistości przynoszą liczne korzyści, zarówno dla uczestników, jak i organizacji prowadzących szkolenia. Oto kilka kluczowych korzyści płynących z szkolenia w wirtualnej rzeczywistości:
- Realistyczne doświadczenie – VR umożliwia symulację realistycznych scenariuszy, co pozwala uczestnikom na praktykę w kontekście zbliżonym do rzeczywistości.
- Bezpieczne środowisko szkoleniowe – dzięki szkoleniom w VR uczestnicy mogą eksperymentować, podejmować decyzje i rozwijać umiejętności w kontrolowanym, bezpiecznym środowisku.
- Dostępność i skalowalność – dzięki technologii wirtualnej rzeczywistości, szkolenia są łatwo dostępne dla uczestników z różnych miejsc na świecie, co umożliwia globalną wymianę doświadczeń i wiedzy.
- Rozwijanie umiejętności interpersonalnych i empatii – szkolenia w VR mogą obejmować interakcje z wirtualnymi postaciami, co wspiera rozwijanie umiejętności interpersonalnych i uwrażliwia uczestników, zwłaszcza w obszarach, takich jak komunikacja z pacjentem czy współpraca z zespołem.
- Monitorowanie postępów – platformy VR umożliwiają monitorowanie postępów uczestników, dzięki czemu szkolenia medyczne mogą być w pełni zindywidualizowane i dostosowane do aktualnych potrzeb uczestnika.
- Redukcja stresu – wirtualna rzeczywistości, która pozwala na dowolne eksperymentowanie i eksplorację danego przypadku bez obecności pacjenta skutecznie redukuje poziom stresu u studentów medycyny i personelu medycznego.
Inspirujące przykłady programów szkoleniowych wykorzystujących VR
Programy szkoleniowe wykorzystujące VR można obecnie znaleźć zarówno w renomowanych instytucjach edukacyjnych, jak również w ofercie komercyjnej wielu firm. Spójrzmy na trzy inspirujące przykłady.
Centrum Symulacji Neurochirurgicznej i Rzeczywistości Wirtualnej Uniwersytetu Stanforda
Otwarte w 2016 roku centrum jest pierwszą taką instytucją na Północnym Pacyfiku, która używa technologii VR dostosowanej do konkretnego pacjenta zarówno na salach operacyjnych, jak i podczas wykładów i ćwiczeń uniwersyteckich.
Aplikacje i programy VR są także wykorzystywane przez Uniwersytet Stanforda jako narzędzie szkoleniowe, na którym studenci mogą przyjrzeć się bliżej jednostkom diagnostycznym, takim jak tętniak, wady genetyczne, zniekształcenia tkanek czy kręgosłupa.
dla poszerzenia zakresu swojej wiedzy i budowania doświadczenia medycznego już na poziomie sali wykładowej.
Źródło: https://med.stanford.edu/neurosurgery/divisions/vr-lab.html
Aplikacja edukacyjna VR dla studentów stomatologii
Chociaż większość badań nad wirtualną rzeczywistością odbywa się za oceanem, w Polsce również mamy wiele medycznych aplikacji i szkoleń VR, którymi możemy się poszczycić.
I tak oto, na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym studenci mogą skorzystać ze specjalnej aplikacji, przygotowującej do przeprowadzania zabiegów stomatologicznych. Szkolenia składają się z pięciu praktycznych modułów, a zadania obejmują przeróżne procedury medyczne: od przygotowania ubytku, przez leczenie endodontyczne po nacinanie ropnia w żuchwie.
Przed rozpoczęciem każdego z modułów, studenci przechodzą przez tryb samouczka, a sama aplikacja doskonale sprawdza się jako trening przed sesją egzaminacyjną.
Źródło: https://giantlazer.com/pl/project/edukacyjna-aplikacja-dla-studentow-stomatologii/
Innowacyjny kurs reanimacji krążeniowo-oddechowej z modułem AR
Reanimacja krążeniowo-oddechowa jest kluczowym elementem udzielania pierwszej pomocy w przypadku nagłego zatrzymania krążenia, a właściwe jej wykonanie może być decydujące dla uratowania czyjegoś życia. Dlatego tak ważne jest, aby znać i umieć stosować tę procedurę w przypadku nagłej sytuacji.
Z tego względu Warszawski Uniwersytet Medyczny po raz kolejny postawił na nowoczesne rozwiązania i wraz z Giant Lazer zdecydował się stworzyć innowacyjny kurs resuscytacji dla przyszłych medyków.
Jednym z najważniejszych aspektów tego kursu jest możliwość kontrolowania siły i częstotliwości ucisku podczas udzielania pierwszej pomocy, dzięki czemu studenci i personel medyczny uczą się, jak prawidłowo wykonać reanimację i minimalizować konsekwencją z nią związane (jak np. złamanie żeber pacjenta).
Źródło: https://giantlazer.com/pl/project/reanimacja-krazeniowo-oddechowa-ar/
Szukasz medycznych aplikacji VR?
Wypróbuj Giant Lazer!
Jak widzisz, zastosowanie VR w medycynie jest praktycznie nieograniczone, co sprawia, że dziedzina ta będzie zyskiwać na popularności w najbliższych latach.
Na polskim rynku to właśnie Giant Lazer jest pionierem w dostarczaniu zaawansowanych rozwiązań VR dla branży medycznej.
Nasze aplikacje tworzymy zgodnie z potrzebami naszych klientów, dlatego jeśli pragniesz podnieść poziom umiejętności i wzbogacać wiedzę swojego personelu, skorzystaj z naszej technologii!
Z Giant Lazer nierealne staje się możliwe!
Umów się na darmową konsultację, by sprawdzić, co możemy dla Ciebie zrobić?